A może Au Pair?

Dziś jest: Czwartek, 22 maja 2025, Imieniny: Heleny, Julii
Promocje i ogłoszenia »

Au Pair

2009-07-21

A może Au Pair?

Program Au Pair to – obok Work and Travel – jedna z najpopularniejszych form wyjazdu zagranicznego. Jednak w odróżnieniu od W&T nie jest typowym wyjazdem zarobkowym. Istotę programu stanowi pobyt u rodziny goszczącej w charakterze opiekunki do dziecka, połączony z nauką języka obcego. Stwarza uczestnikom (bo Au Pair może zostać także mężczyzna;-)) możliwość spędzenia kilku lub kilkunastu miesięcy za granicą, co powala poznać inny kraj, jego kulturę i mieszkańców. Dla wielu młodych ludzi stanowi pierwsze poważne doświadczenie w pracy.


Na czym polega program?

Międzynarodowe porozumienie podpisane przez kilka państw mówi, że Au Pair to osoba, którą przyjmuje się do rodziny, aby pomóc w opiece nad dziećmi i lżejszych pracach domowych. W zamian za to otrzymuje zakwaterowanie, wyżywienie, kieszonkowe oraz okazję do nauki języka i poznania w kraju, w którym przebywa. Au pair w dosłownym tłumaczeniu znaczy „na równych zasadach”. Oznacza to, że uczestniczki programu są traktowane jak pełnoprawni członkowie rodzin, domownicy. Dlatego większość rodzin goszczących spodziewa się, że Au Pair będzie aktywnie uczestniczyć w ich życiu.

Do kogo adresowany?

Program skierowany jest do młodych osób w wieku 18-30 lat, przy czym górna granica jest ruchoma, w zależności od kraju (przykładowo: Niemcy i Islandia 18-24 lata, w USA i Holandii obowiązuje przedział wiekowy 18-26 lat, Wielka Brytania i Irlandia 18-27 lat, Dania i Norwegia 18-30 lat). Zdarza się, że na opiekuna przyjmowani są mężczyźni, ale nie we wszystkich krajach. Najbardziej poszukiwane są kandydatki z wykształceniem pedagogicznym, osoby odpowiedzialne, dojrzałe psychicznie i lubiące dzieci. To ostatnie jest szczególnie ważne, bo w końcu tego będzie wymagać Twoja praca. Dlatego – jeśli chcesz przeżyć przygodę, ale jakoś nie widzisz siebie w roli opiekunki, lepiej wybierz inny program, bo ten może się okazać kompletną pomyłką.

Kiedy można wyjechać?

Wyjazdy organizowane są przez cały rok. Najczęściej oferowane są pobyty 10-12 miesięczne (maksymalny okres pobytu to 24 miesiące). Możliwe są również wyjazdy wakacyjne na ok. 2-4 miesiące.

Wymagania stawiane przez firmy (i rodziny) różnią się, w zależności od wybranego kraju. Różnice te są jednak niewielkie.

Podstawowe warunki, jakie muszą spełniać uczestniczki:

  1. ukończone 18 lat,
  2. wykształcenie min. średnie,
  3. znajomość języka danego kraju w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację,
  4. udokumentowane doświadczenie w opiece nad dziećmi,
  5. niekaralność,
  6. dobry stan zdrowia,
  7. łatwość nawiązywania kontaktów z nowymi ludźmi,
  8. umiejętność szybkiej adaptacji w nowym środowisku.


Ponadto często zastrzega się, że uczestniczka powinna być stanu wolnego i nie posiadać dzieci.

Uwaga! Preferowane są osoby z prawem jazdy, natomiast w USA jest to warunek konieczny (przy czym tam wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, które należy wyrobić jeszcze przed wyjazdem).

Co wchodzi w zakres obowiązków Au Pair?

Zakres obowiązków Au Pair powinien być dokładnie określony w kontrakcie. Podstawowym obowiązkiem jest oczywiście opieka nad dziećmi. Przez opiekowanie rozumie się wspólną zabawę, organizowanie dzieciom wolnego czasu, pomoc w odrabianiu lekcji, przygotowywanie posiłków, kąpieli itp. Większość rodzin przyjmujących Au Pair posiada dzieci, które większość czasu są poza domem (przedszkole, szkoła), dlatego jednym z obowiązków będzie przygotowanie dzieci do wyjścia, ubieranie, przygotowanie śniadania, a następnie posprzątanie po nim. Większość wolnego czasu przypada więc na południe i na wczesne popołudnie do chwili powrotu dzieci. W ramach ustalonych godzin pracy, Au Pair pomaga też w lekkich pracach domowych, typu: prasowanie, odkurzanie, zmywanie naczyń, zakupy. Jeśli jednym z obowiązków jest gotowanie, to w większości przypadków chodzi o małe, lekkie przekąski dla dzieci. Gdybyś jednak chciała coś ugotować dla całej rodziny, na pewno będzie to mile przyjęte. Ponadto dwa, max. 3 razy w tygodniu może mieć miejsce tzw. babysitting, czyli wieczorne wyjścia rodziców z domu, podczas których Au Pair także jest zobligowana do opieki nad dziećmi. Czas pracy nie powinien przekraczać 10 godzin dziennie (max. 45 tygodniowo, zwykle jednak jest to 30-35 godz.). Czasem zdarza się, że rodzina angażuje opiekunkę do cięższych prac, nie zapisanych w kontrakcie. Nie zgadzaj się na to, podobnie jak na większą ilość godzin w tygodniu (chyba że umówicie się na więcej wolnego w przyszłym lub nadgodziny płatne dodatkowo). Jeśli od początku dasz się wykorzystywać, potem trudno Ci będzie wynegocjować lepsze warunki.

Co otrzymuje Au Pair w zamian?

  1. Rodzina goszcząca gwarantuje Ci zakwaterowanie (własny pokój) i pełne utrzymanie.
  2. Kieszonkowe – w USA jest to ok. 550-630 USD miesięcznie, Wielka Brytania ok. 220-240 GBP/miesiąc, pozostałe kraje Europy Zachodniej od 200 Euro miesięcznie (Niemcy), zwykle ta kwota jest jednak wyższa, np. Hiszpania ok. 230 Euro miesięcznie, Włochy od 240 Euro na miesiąc, Holandia 300 Euro, Irlandia 320 Euro, a Islandia 440 Euro miesięcznie.
  3. Możliwość uczestniczenia w kursach językowych; Au Pair opłaca je ze swojego kieszonkowego (ok. 1/4, max. 1/3 jego wysokości). Ich ceny są zróżnicowane w zależności od rodzaju szkoły i ilości godzin.
  4. 1,5-2 dni wolne w tygodniu.
  5. Przy wyjazdach rocznych od dwóch do czterech tygodni płatnego urlopu.
  6. Transport - zwykle uczestniczka sama musi pokryć koszty przejazdu, jednak:
  7. w Holandii przy pobycie min. 3 miesięcznym rodzina goszcząca opłaca przejazd na trasie Polska-Holandia, a przy pobycie co najmniej 6-miesięcznym także na trasie powrotnej ;-),
  8. w USA przelot w obie strony z wybranych miast europejskich do Nowego Jorku, przy czym jeśli Au Pair złamie warunki programu, to koszty powrotu do kraju pokrywa samodzielnie,
  9. zwrot kosztów podróży do Islandii (do sumy 700 Euro - w miesięcznych ratach)
  10. W USA dodatkowo: stypendium edukacyjne w wysokości 500 USD na pokrycie kosztów kursu językowego oraz dodatkowy miesiąc, który możesz przeznaczyć na podróżowanie po Stanach Zjednoczonych.


Co trzeba zrobić, żeby wziąć udział w programie?

Przede wszystkim należy skontaktować się z biurem organizującym tego typu wyjazdy. Takie biura funkcjonują niemal w każdym większym mieście. W nich można się zapoznać z dokładnymi zasadami pobytu za granicą oraz wszystkimi wymaganiami stawianymi kandydatkom. Aby wyjazd był legalny i bezpieczny należy sprawdzić, czy agencja jest członkiem IAPA -International Au Pair Association, czyli stowarzyszenia zrzeszającego profesjonalnie działające firmy Au Pair z całego świata (więcej o IAPA na stronie www.iapa.org) i czy posiada koncesję Ministra Pracy na pośrednictwo pracy za granicą (można to sprawdzić wchodząc na stronę www.praca.gov.pl).

Cena programu:

Całkowita opłata za znalezienie rodziny i pomoc przy zorganizowaniu wyjazdu wynosi ok. 700-850 zł. Opłata nie obejmuje kosztu dojazdu do rodziny (z wyjątkiem krajów wymienionych wyżej) oraz ubezpieczenia (chyba że zaznaczone jest, że opłaca je rodzina goszcząca). Ponadto każda uczestniczka ma zapewniony systematyczny kontakt i opiekę lokalnej organizacji Au Pair.

Lista państw, do których można wyjechać jako Au Pair:

(obok podajemy języki, które trzeba znać)
  1. Australia - angielski
  2. Austria – niemiecki lub angielski plus podstawy niemieckiego
  3. Belgia – francuski lub angielski plus podstawy francuskiego
  4. Dania – angielski, niemiecki lub duński
  5. Finlandia – angielski lub fiński
  6. Francja – francuski lub angielski
  7. Grecja – angielski plus podstawy greckiego lub grecki
  8. Hiszpania – hiszpański lub angielski plus podstawy hiszpańskiego
  9. Holandia – angielski, niemiecki lub holenderski/niderlandzki
  10. Irlandia – angielski
  11. Islandia – angielski
  12. Izrael - angielski
  13. Majorka – hiszpański lub angielski i podstawy hiszpańskiego
  14. Niemcy – niemiecki lub angielski plus podstawy niemieckiego
  15. Norwegia – angielski
  16. Portugalia – hiszpański, portugalski lub angielski plus podstawy portugalskiego
  17. RPA - angielski
  18. Szwecja – angielski lub szwedzki
  19. USA – angielski
  20. Wielka Brytania – angielski
  21. Włochy – włoski lub angielski plus podstawy włoskiego.

Lista ta nie jest zamknięta, ponieważ oferta biur organizujących wyjazdy stale się rozszerza. A jak jesteście zainteresowani jeszcze bardziej egzotycznymi miejscami i dobrze poszperacie w internecie to znajdziecie też oferty rodzin z Chin, Indii, Malezji, Meksyku, a nawet z... Bahamów ;-).

Blaski i cienie bycia Au Pair

Bycie Au Pair nie jest na początku łatwe. Sposób życia i przyzwyczajenia nabyte w domu rodzinnym mogą być całkowicie różne od tych, z jakimi się spotkasz za granicą. Ty masz swoje nawyki, gospodarze swoje. Sztuką jest, żebyście pomimo dzielących was różnic potrafili znaleźć wspólny język. Twoja Host Family na pewno postara się ułatwić Ci ten start. Jeśli nie miała nigdy wcześniej Au-Pair, to ona też musi się przyzwyczaić do nowej sytuacji. To wymaga czasu i zaangażowania z obu stron.

Aby w pełni cieszyć się pobytem jako Au-Pair postaraj się być miła, przyjazna, staraj się rozmawiać z gospodarzami, wyjaśniać od razu wszelkie nieporozumienia, wątpliwości. Może się jednak zdarzyć, że między rodziną goszczącą a Au Pair dojdzie do konfliktu. Jeżeli obie strony nie potrafią go rozwiązać, interweniuje biuro zagraniczne, które w uzasadnionych przypadkach decyduje o zmianie rodziny.

Najczęściej jednak wspólne zamieszkanie z rodziną sprawia, że Au Pair jest traktowana jak domownik, starsza siostra. Bierze udział w rodzinnych wyjazdach i spotkaniach, poznaje przyjaciół swych gospodarzy. Często taka znajomość przeradza się w wieloletnią przyjaźń.

A co sądzą o wyjeździe same uczestniczki?

Monika była Au Pair we Francji, teraz wyjechała do Anglii. Swoją pracę postrzega jako przedłużenie okresu młodości. O nic się nie musi martwić - dach nad głową jest, gdy cieknie kran, to nie jej problem, lodówka zawsze pełna, rachunki popłacone, do tego jeszcze kieszonkowe na drobne wydatki co tydzień. Nie ma na co narzekać, z rodziną ma świetny kontakt – istna sielanka.

Pamiętaj jednak, że rodziny są różne i nie zawsze jest tak różowo. Agnieszka wybrała Holandię. Na początku nie było jej lekko: „Pierwsza rodzina, do której trafiłam, traktowała mnie jako tanią siłę roboczą. Byłam tam czwartą Au Pair z Polski. Moi gospodarze nie mieli żadnego pojęcia o moim kraju, a jakiekolwiek próby opowieści z mojej strony kończyły się tekstami typu: - My wiemy, jaka u was jest bieda, powinnaś się cieszyć, że teraz mieszkasz w cywilizowanym kraju. Wytrzymałam 10 miesięcy - chyba tylko dlatego, że opiekowałam się słodkimi dziećmi. Postanowiłam zmienić rodzinę.

Osobom, które biorą pierwszy raz udział w programie, radzi:
To nie jest tak, że jedziesz na rok do obcych ludzi i nagle stajesz się częścią tej rodziny. Na pewne rzeczy trzeba sobie zapracować, pewnych przestrzegać, ale nie wolno dać się wykorzystywać. Au Pair to nie jest służba porządkowa - chyba że zgadzasz się na dodatkowe obowiązki i ktoś ci za to płaci. Wiele rodzin nie trzyma się podpisanych umów i próbuje wymusić na dziewczynach pewne rzeczy pod groźbą wysłania ich do domu. Nie dajcie się zwieść i bądźcie czujne. Macie swoje obowiązki, ale i prawa, i rodziny muszą tego przestrzegać.

Aga była przez rok w Stanach, a dokładnie w Nowym Jorku. Uważa, że jest to program dla ludzi odważnych i otwartych oraz takich, które nie dadzą sobie wejść na głowę. Pobyt w USA wspomina z sentymentem. Stwierdza, że najgorszy był powrót do normalności.
„Zanim się wyjedzie, trzeba pomyśleć o tym, co będzie po powrocie, bo wrócić do codziennego życia w Polsce i codziennych problemów nie jest łatwo. Często ciężki okazuje się powrót pod kontrolę rodziców.”

Więcej opinii znajdziesz na: www.ang.pl

Dlaczego warto wyjechać jako Au Pair?

Au Pair to bez wątpienia wyzwanie, które warto podjąć. Przede wszystkim jest to niepowtarzalna szansa na poznanie kultury i zwyczajów panujących w innym kraju, bo mieszkając z rodziną poznaje się wszystko „od środka”. To sposób na to, aby za bezcen zwiedzić świat, odkryć inny sposób na życie, a może nawet znaleźć swoje miejsce na ziemi ;-) Ponadto pobyt i kurs językowy za granicą doskonale przełamują opory i strach przed porozumiewaniem się w obcym języku. Tam będziesz do tego zmuszona, bo – w przeciwieństwie do programów typu Work&Travel, które pozwalają na wyjazd w gronie znajomych – nie będziesz mogła liczyć na towarzystwo innych Polaków. Będziesz skazana wyłącznie na siebie i własne umiejętności. To może i brzmi groźnie, ale jaką będziesz mieć satysfakcję, kiedy poprawisz swoją znajomość obcego języka na tyle, żeby bez problemu dogadać się z „tubylcami”, a nawet wyłapywać potoczne słowa i zwroty, których nigdy byś nie poznała, ucząc się w Polsce. No i oczywiście nie można zapomnieć o jednym – wyjazd jako Au Pair to prawdziwa próba dojrzałości, samodzielności i umiejętności radzenia sobie w zupełnie nowym środowisku. To bardzo cenny punkt w każdym CV.

By Anna Kołtek
Source: http://www.ekonomicznie.pl/




» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

fotoreportaze
Jeśli szukasz kredyt lub pożyczki na swój wymarzony i wgzotyczny wyjazd skorzystaj z oferty naszych partnerów finansowych, serwisów 7kredyt.pl oraz Internetowego Domu Kredytowego KredytHouse.pl

Sonda

Gdzie w tym roku spędzisz urlop?

W kraju, nad morzem

W kraju, nad jeziorem

W kraju, w górach

Za granicą

Najnowsze firmy w bazie

Tanie Bilety Lotnicze

Centrum Rezerwacji Lotów - tanie loty do większości lotnisk na świecie. Ponad 1000...

Bieszczady - noclegi pokoje...

Portal o Bieszczadach dla miłośników tych pięknych gór oraz dla tych co dopiero...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7travel.pl, dodaj swój e-mail:

Portal 7travel.pl: Komunikaty | Reklama w serwisie | Zostań redaktorem | Współpraca z portalem 7travel.pl | Napisz do nas

Fora 7travel.pl: Hotele | Austria | Chorwacja | Grecja | Hiszpania | Turcja | Egipt | Maroko | Suwalszczyzna

© Copyright by 7travel.pl, 2009-2014